Erteleme ve Hipnoterapi

Erteleme ve Hipnoterapi

Erteleme ve Hipnoterapi

'Erteleme' davranışının birçok sebebi olabilir. 
Mükemmelliyetçilik ertleme davranışının en önemli sebeplerinden biri olarak görülmektedir. Bununla birlikte motivasyon eksikliği uygun olmayan gerçekleştirilemeyecek hedefler belirlemek, belirsiz hedeflere sahip olmak, kaygı ve başarısız olma duygusuda erteleme davranışına sebep sayılabilecek etkenlerdir.

• Erteleme davranışı bir hastalık değildir. Yaşadığınız olumsuz duygular sonucunda yaptığımız bir "kaçınma davranışıdır"...

•Erteleme davranışı daha çok aile ve çevre kültürü içinde gelişen ve pekişen bir durumdur. Katı kontrolcü, mükemmelliyetçi ebeveynlerle yetişen çocuklarda görüldüğü bilinmektedir.

• Ertelemeyi alışkanlık halinde getiren bireyler hayatlarının birçok alanında birşeyleri ertleme eğilimi içinde girebilirler... Buda bireyin yaşam kalitesini önemli oranda etkiler ve hedeflerin gerçekleştirilmesi zaman içinde imkansız hale gelmeye başlar...

• Hipnoterapi ile bireyin geçmişindeki soruna sebeb olan durumlar bulunur. Bilinçaltı düzeyde sorun ele alınarak düşünce kalıpları ve davranışı yeniden değerlendirip yapılandırılarak sorun ortadan kaldırılır.

• Unutmayın; nasılki küçücük bir kıvılcam ile büyük alevler çıkabiliyorsa, küçücük bir adımla da büyük hayaller gerçekleşebilir ve hayallerinize giden yolda büyük kapılar açılabilir. Tek şart istemek !

Yukarı Çık