HİPNOZ ve HİPNOTERAPİ ETİK KURALLARI

HİPNOZ ve HİPNOTERAPİ ETİK KURALLARI

HİPNOZ ve HİPNOTERAPİ ETİK KURALLARI

HİPNOZ ve HİPNOTERAPİ ETİK KURALLARI

1) Hipnoz, tedavi amacıyla kullanıldığında “hipnoterapi” adını alır ve hipnoterapi adı altındaki çalışmaları sadece hekim, diş hekimi ve klinik psikologlar uygulamalıdır.

2) Hekimler, diş hekimleri ve klinik psikologlar da hipnoz ve hipnoterapiyi sadece kendi uzmanlık alanları içinde uygulamalıdırlar.

3) Hipnoz bir eğlence aracı değildir ve gösteri amacıyla kullanılması uygun değildir.

4) Eğlence veya gösteri amaçlı olarak televizyonda, sahnede veya topluluklar önünde bireysel veya toplu hipnoz uygulamaları yapılmamalıdır.

5) Hipnozu veya hipnoz uygulayanları tanıtmak, hastalıkların tedavisindeki yeri ve önemini göstermek amacıyla bile olsa hipnoz uygulamalarının seyirci önünde yapılması uygun değildir.

6) Kitle iletişim araçlarında, web sitelerinde, çeşitli amaçlarla hazırlanmış broşür ya da kitaplarda, haber veya tanıtım programlarında hipnoz uygulanan kişinin yazılı izni olmadan kesinlikle hipnoz uygulamalarına ait görüntü veya fotoğraflara yer verilemez.

7) Hipnoz uygulayanların hipnoz uygulamaları sırasında hastanın başka bir uygulayıcının telkinlerini kabul etmeyeceği, başka bir uygulayıcının telkinlerinden yarar görmeyeceği şeklinde hipnoz sonrasına yönelik telkinler vermeleri kesinlikle etik ve ahlak dışıdır.

8) Hipnoz uygulayıcıları, hastalarına kendi ekonomik, sosyal yarar veya çıkarları doğrultusunda telkinler veremezler.

Online Randevu Al

Online randevu alarak işlemlerinizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Önceden randevu alarak sıra beklemezsiniz.

Yukarı Çık