Panik Atak ve HİPNOZ

Panik Atak ve HİPNOZ

Panik Atak ve HİPNOZ

Panik atağının belirtileri;

-Çarpıntı, kalbin kuvvetli ya da hızlı vurması

-Göğüs ağrısı, göğüste sıkışma hissi

-Nefes darlığı ya da boğulma hissi

-Baş dönmesi, sersemlik, baygınlık hissi

-Uyuşma ya da karıncalanma

-Üşüme ürperme ya da ateş basması

-Bulantı, karın ağrısı

-Titreme, sarsılma hissi

-Kendisinin veya etrafının değişiyor algısı,tuhaf hissetme

-Kontrolünü kaybetme veya çıldırma korkusu

-Ölüm korkusu

Bir panik atağında bu belirtilerden en az 4 tanesi bulunur. Daha azı bulunuyorsa kısıtlı semptomlu panik atağı denir.


Panik atak, diğer bir çok ruhsal sorun gibi çocukluğumuzdan itibaren yaşadığımız, içimize atıp bastırdığımız travmatik olayların bilinçaltında birikip taşması sonucu ortaya çıkan psikolojik bir durumdur. Genelde korku ve anksiyetenin de eşlik etmesiyle hayatı son derece kısıtlayan bu durum 15-20 dk sürer. Kişi bayılacağını veya öleceğini, çok kötü şeyler olacağını düşünüp, yanında güven duyacağı biri olmasını ister. Çarpıntı, kalp ritminde düzensizlik, terleme, mide bulantısı, titreme, nefes almada güçlük, boğulma, ölüm korkusu gibi bir çok belirti sayılabilir. Bazı kişilerde Agorafobi denilen alan korkusununda eşlik ettiği bu durum ciddi, önemli ama bir o kadar da tedavisi mümkün ve korkulmayacak bir hastalıktır.

Aslında bu Panik hali, kişinin kendi kendine yaptığı bir ‘Olumsuz Hipnoz Hali’dir. Yani kişi daha önce hissettiği olumsuz duygularla tekrar tekrar kendini olumsuz hipnoza sokmasıdır ve bu durumdan bir türlü çıkamadığı için kendini bir kısır döngü içeresinde bulur.

Panik Atak'ta en çok tercih edilen ve en etkili yöntem olan Hipnoz/Hipnoterapi ile; kişinin karakutusu olan Bilinçaltında rahatsızlığın altında yatan gerçek nedeni bulup, ‘sivrisinekleri öldürerek değil, bataklığı kurutarak’ tedavi gerçekleştirilir. Şayet kişinin bilinçaltında bataklık- yani olumsuz kayıtlar sürekli oradaysa, kişiye sürekli sorun çıkartmaya devam edecektir.
Bu durumu bilgisayara format atmaya benzetebiliriz. Nasıl ki virüslü bir bilgisayara format atıp virüslerden temizlemek gerekiyorsa, Bilinçaltına da Hipnoz ile format atmak ve virüsleri temizleyip bataklığı kurutmak gerekir.

Online Randevu Al

Online randevu alarak işlemlerinizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Önceden randevu alarak sıra beklemezsiniz.

Yukarı Çık